Şemdinli Süzme Bal 500 gr (Ürün No : 102)

Hakkari Şemdinli ilçe merkezine bağlı köyler ve ilçeye bağlı dağların eteklerinde üretilir. Şemdinli balının en önemli özelliği Balkayalar dağının zirvesi ve eteklerinde yetişen farklı bitkilerin çiçeklerinden toplanan nektarlardan meydana gelir. Yaz ve sonbahar aylarında olgunlaşan bu ballara çiçek balı adı verilir. 

Ballarımızın hiç birinde glikoz şurubu, şeker bulunmaz ve dışarıdan arıya besleme yapılmaz.

Bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloniler halinde yaşar. Arıların vücudundan salgılanan balmumu ile kovan içinde petekler oluşturur. Tarlacı arı adı verilen ve nektar toplayan arılar, kovana döndüğünde petek üzerindeki boşluklara balı bırakır. Daha sonra nektar toplama işine devam etmek için tekrar kovan dışına çıkar.

Peteklere konulan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra balmumu ile petek gözleri kapatılır ve bal hazır hale getirilir. Bir arı kursağını doldurabilmek için 1500 defa çiçek ziyareti gerçekleştirir. 1 gram bal ise 180 bin çiçek ziyareti sonucunda oluşur.