Limited Erken Hasat Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı 500 ML
Limited Erken Hasat Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı 500 ML

Limited Erken Hasat Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı 500 ML (Ürün No : 189)

Fiyat : ₺44,00(KDV Dahil)

Limited zeytinyağı şişelerimiz 500 ML'dir.

Zeytinyağımız, Yamalak tipi zeytinlerden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmektedir.

Diğer zeytinyağı ürünlerimizden farklı olarak zeytinler gece toplanıp hızlı bir şekilde sıkım işlemine tabii tutulmaktadır.

Gün ışığı görmeden hızlı bir şekilde sıkıldığı için , zeytinyağının kalitesinde ve sızma olmasında düşük çıkması önemli bir kıstas olan "Oleik Asit" değeri 0.1'dir.

Bir zeytinyağının sızma olabilmesi için Oleik Asit değerinin 0 ile 0.8 arasında olması gerekmektedir.

Aynı zamanda düşük Oleik Asit değeri bir kalite göstergesidir.

Hem kalite olarak daha iyi , hemde üretimi diğer zeytinyağı ürünlerimize göre daha zorlu koşullarda gerçekleştiği için fiyatı biraz daha pahalıdır.

Limited zeytinyağı ürünlerimiz sınırlı sayıda üretilmektedir. 

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir ?

 

Limited zeytinyağı şişelerimiz 500 ML'dir. Zeytinyağımız, Yamalak tipi zeytinlerden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmektedir. Diğer zeytinyağı ürünlerimizden farklı olarak zeytinler gece toplanıp hızlı bir şekilde sıkım işlemine tabii tutulmaktadır. Gün ışığı görmeden hızlı bir şekilde sıkıldığı için , zeytinyağının kalitesinde ve sızma olmasında düşük çıkması önemli bir kıstas olan "Oleik Asit" değeri 0.1'dir. Bir zeytinyağının sızma olabilmesi için Oleik Asit değerinin 0 ile 0.8 arasında olması gerekmektedir. Aynı zamanda düşük Oleik Asit değeri bir kalite göstergesidir. Hem kalite olarak daha iyi , hemde üretimi diğer zeytinyağı ürünlerimize göre daha zorlu koşullarda gerçekleştiği için fiyatı biraz daha pahalıdır. Limited zeytinyağı ürünlerimiz sınırlı sayıda üretilmektedir.

Bilindiği gibi zeytinler önce yeşil sonra mor ve daha sonra iyice olgunlaşınca siyah hale dönüşür. Erken hasat zeytinyağı , zeytinlerin olgunlaşmadan önce yeşil iken toplanıp hızlı bir şekilde zeytinyağına dönüştürülmesi sonucunda elde edilmektedir. Dalından toplanan zeytin ne kadar kısa sürede zeytinyağına dönüştürülürse o kadar değerli olmaktadır. Çünkü bekleyen zeytinin asidik değeri her geçen saat artmakta, yine içerisindeki faydalı bileşenleri kaybetmekte bu da sızma özelliğini büyük ölçüde etkilemektedir.

Erken hasat zeytinyağı (yeşil zeytinden sıkılan) olgun hasat zeytinyağına kıyasla (siyah zeytinyağından sıkılan) daha taze ve meyvemsi kokulu, daha acı ve yakıcı fakat daha besleyici, yine polifenol ve oleuropin bileşenleri açısından daha zengin bir zeytinyağıdır. Yeşil zeytinden sıkılan yağ miktarı, siyah zeytinden sıkılan yağ miktarına göre fark gösterdiğinden erken hasat zeytinyağı, olgun hasat zeytinyağına göre bir miktar pahalı olabilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir ?

 Soğuk sıkım, zeytinyağı üretiminde kullanılan bir yöntemin ismidir. Zeytinyağlarımız kontinü sistem olarak adlandırılan hijyenik koşullar altında makineler tarafından el değmeden üretilmektedir.Zeytinler , önce bir banda dökülür ve daha sonra ayrıntılı bir şekilde yıkanır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra zeytinler kırıcıya aktarılır. Çekirdekleri ile beraber kırılan zeytinler (malaksör) yoğurma tankına aktarılır.

Yağın zeytinden rahat ayrılması için bir süre malaksörde yoğrulması gerekmektedir. Zeytinin sıcaklıkla karşılaştığı ilk alan burasıdır. Eğer burada zeytine sıcaklık uygulanırsa zeytinden elde edilen yağ miktarı artar fakat içerisinde ki faydalı olan polifenoller, E vitamini ve diğer birçok bileşen kaybolur.  Bir zeytinyağının soğuk sıkım olarak adlandırılması için yoğurma tankındaki sıcaklığın maksimum 27 derece sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Sızma Zeytinyağı Nedir ?

 
Sızma zeytinyağı, zeytinyağı sınıfları içerisinde en üst sırada bulunur ve en değerlisidir. Bir zeytinyağının sızma olabilmesi için belli kriterler vardır, bunlardan bir tanesi  ve genelde en çok kullanılanı zeytinyağı içindeki  serbest asitlik yani “Oleik Asit” değeridir. Bu değer  0 ile 0.8 arasında olması gerekmektedir.
 
Bu değerlerin kontrolü akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır. Kriterlerin eksiksiz tümünden başarıyla geçildiği takdirde ürün “Sızma” sınıfına girmeye hak kazanır. Firmamız “Beyzade” markamız ile üst üste 5 sene kalite ödülü almış bir sızma zeytinyağı üreticisidir.

Kargo ve Gönderim

 

Ürünlerimizi sizlere hızlı bir şekilde ulaştırmak için aynı gün içerisinde kargoya teslim etmekteyiz. Hafta için 17:00'a kadar verdiğiniz siparişler, aynı 17:00'dan sonra verilen siparişler ertesi gün teslim edilmektedir. Cumartesi günleri 12:00'a kadar gelen siparişler aynı gün 12:00'dan sonra gelen siparişler pazartesi günü kargoya verilmektedir. Pazar günleri kargolar çalışmamaktadır. 

Benzer Ürünler