Beypazarı Kurusu 500 gr (Ürün No : 295)

Beypazarı kurusu, Ankara'nın Beypazarı ilçesinde üretilen bir üründür.

Un,süt,tereyağı,yaş maya,tuz,margarin ve tarçından elde edilmektedir.

Kalori olarak zengin bir gıdadır.

Ürünümüzün üreticisi Ankara 'nın Beypazarı ilçesinde 1890 yılında kurulmuş "Arabul Fırını" 'dır.

Arabul Fırını, Beypazarı bölgesinde Beypazarı Kurusu denildiğinde akıllara ilk gelen fırınlardandır.

Beypazarı Kurusu'nu çay ve süt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Ürünümüz ile alakalı daha detaylı açıklamayı alt kısımdan okuyabilirsiniz.

 

Beypazarı Kurusu

Beypazarı kurusu , Ankara’ya bağlı Beypazarı ilçesine has ve o bölgeyle özdeşleşmiş bir kurabiyedir. Un, süt, tereyağı, yaş maya, tuz, margarin ve tarçından elde edilmektedir.Beypazarı kurusu kalori olarak zengin bir gıdadır.

Beypazarı kurusu üretilirken 2 kere fırınlanmaktadır. Genelde taş fırında meşe odunu ile pişirilir. İlk fırınlanmadan sonra çıkan Beypazarı Kurusu’na “Yaş Kuru” denilmektedir. Yaş kuru sertlik olarak daha yumuşaktır. Dayanma ömrü ortalama 1 gün olan yaş kurunun hızlı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. İkinci fırınlanma işleminden sonra elde edilen kuru genel olarak bilinen ve satışını yaptığımız Beypazarı Kurusu’dur. Uygun koşullarda saklandığı durumlarda 6 ay dayanma ömrü bulunmaktadır.

Satışını yaptığımız Beypazarı Kurusu , Ankara/Beypazarı bölgesinin köklü fırınlarından olan  1890 yılında kurulmuş "Arabul Fırını" 'na ait üründür.Beypazarı kurusu denildiğinde akıllara ilk gelen üreticilerden biridir.   

Beypazarı Kurusu Nasıl Yenir ?

Beypazarı kurusu,çay,süt vb. içeceklerle servis edilebilir. Sitemiz üzerinden Beypazarı Kurusu siparişi verebilir ve satın alabilirsiniz.