Ihlamur Balı 460 gr (Ürün No : 114)

 Ihlamur balı hem kolay bozulmayan hem de oldukça şifalı bir bal türüdür. Ihlamur balının mevsimi vardır, Nisan ve Mayıs ayının gelmesiyle ıhlamur ağaçları çiçekleri açmaya başlar. Bu bal, arıların ıhlamur çiçeklerinin özlerini toplamasıyla yapar. Tam bir şifa deposudur.

İlaç için kullanabileceğiniz bir bal türüdür.

Ballarımızın hiç birinde glikoz şurubu, şeker bulunmaz ve dışarıdan arıya besleme yapılmaz.

Bursa Karacabey Boğaz bölgesinde yetişen ve oradan temin edilmesi gereken bal türüdür. Bu bölgenin doğal bitki örtüsünü ağaçlar oluşturmaktadır, bu ağaçların çoğunluğu da ıhlamur ağaçlarıdır. Bu ağaçlardan elde edilecek yararları ıhlamur balında bulabilmek mümkündür.

Bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloniler halinde yaşar. Arıların vücudundan salgılanan balmumu ile kovan içinde petekler oluşturur. Tarlacı arı adı verilen ve nektar toplayan arılar, kovana döndüğünde petek üzerindeki boşluklara balı bırakır. Daha sonra nektar toplama işine devam etmek için tekrar kovan dışına çıkar.

Peteklere konulan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra balmumu ile petek gözleri kapatılır ve bal hazır hale getirilir. Bir arı kursağını doldurabilmek için 1500 defa çiçek ziyareti gerçekleştirir. 1 gram bal ise 180 bin çiçek ziyareti sonucunda oluşur.